רפואה סינית מהי?

Page Thumbnail

רפואה סינית הינה רפואה עתיקת יומין המתבססת על הפילוסופיה הסינית ורואה את האדם כמיקרוקוסמוס של העולם כולו. אותם העקרונות הפועלים על היקום כמו גאות ושפל, מחזורי היום והלילה, תנועה מתמדת, פועלים גם כן על האדם.

כדי לשמור על בריאות תקינה, על האדם להימצא בהרמוניה עם היקום ועם כל המתרחש סביבו.

הספר העתיק ביותר ברפואה סינית שנכתב כאלפיים שנה לפני הספירה ומכיל עקרונות רבים, ניתוח מחלות ודרכי ריפוי הינו ספר הרפואה הפנימית של הקיסר הצהוב ( הניי ג'ינג ), עליו התבססו ופותחו התיאוריות ברפואה סינית במהלך אלפי השנים.

בזמנים עתיקים אותם אנשים שידעו את הטאו, את דרך השמירה העצמית, טיפחו עצמם לפי עקרונות היין והיאנג, שני עקרונות הטבע, וחיו בהרמוניה עם אמנות הנבואה. הם היו מרוסנים באכילה ובשתייה. שעות השינה והיקיצה שלהם היו סדורות וקבועות, ולא נתונות לחשק מקרי. כך שמרו הקדמונים את הגוף באיחוד עם הנפש, וכך הגשימו את שנדרש מהם בקטע הזמן בו חיו, מאה שנים לפני שמתו. כיום האנשים אינם כאלו…

הם לוגמים יין כמשקה ומאמצים לעצמם התנהגות חסרת מנוח וסוטה, הם נכנסים אל לשכת האהבה כשהם שיכורים, תשוקותיהם מכלות את כוח החיוניות שלהם, תשוקתם מכלה את תמציתם האמיתית, הם אינם יודעים איך למצוא השלמה עם עצמם פנימה, הם אינם מיומנים בשליטה על נפשותיהם. הם מקדישים את כל תשומת לבם וכל זמנם לשעשועי המחשבה והגוף, וכך מונעים מעצמם את הנאת החיים הארוכים. שנתם ויקיצתם הינה ללא סדירות. מסיבות אלו הם מגיעים רק לחצי של אותן מאה שנים, וכבר הם פגומים בתכונתם.

מתוך ספר הרפואה הפנימית של הקיסר הצהוב

רפואה סינית היא בראש ובראשונה רפואה המונעת מצבי חולי ומלמדת דרך חיים לשמירה על בריאות תקינה ע"י תזונה נכונה, שינה טובה ואיזון בין גוף ונפש.

יחד עם זאת רפואה סינית היא רפואה המטפלת במגוון רחב של מחלות, פיזיות ונפשיות, כרוניות או עונתיות, ובסימפטומים הנלווים למחלות השונות.
על ידי אבחון נכון (אבחון דופק, לשון, התבוננות, אבחון בטן ותשאול המטופל ) ניתן למצוא את הסיבה למחלה ולטפל בה מן השורש.

שיטות הטיפול ברפואה סינית כוללות: דיקור סיני (אקופונקטורה), צמחי מרפא, שיאצו (טיפול במגע), צ'י קונג (תרגילי נשימה ותנועה), תזונה בראיה סינית, כוסות רוח ועוד.

רפואה זו, פשוטה ומורכבת כאחד, היום משתלבת בכל תחומי הרפואה המודרנית ובשימוש בכל העולם, אם כטיפול הבלעדי או כטיפול משלים.