מילון מונחים ברפואה סינית

להלן מספר מושגים בסיסיים ברפואה הסינית אשר יאפשרו לנו המטפלים ליצור שפה משותפת עם המטופלים שלנו.

יין ויאנג

הם שני ניגודים המרכיבים את האדם ואת היקום. האיזון בין שני ניגודים אלו הינו מהות בריאותו של האדם. יין מייצג את החושך, ירח, צל, מנוחה, אישה, אדמה וחומר. ויאנג מייצג את האור, שמש, פעילות אקטיבית, גבר, השמיים ואנרגיה.
היין והיאנג אינם קבועים ומוגדרים תמיד באופן יחסי. למשל, מים מהמקרר הם יינים ביחס למים פושרים בטמפרטורת החדר שהם יאנגיים. אך מים פושרים הם יינים ביחס למים רותחים שהם יאנגיים.
כל תופעה ביקום מתקיימת בתנועה מחזורית וכל דבר מכיל את ניגודו. כך הלילה (יין) הופך ליום עם עלות השחר (יאנג).

צ'י, דם

צ'י זהו הבסיס, התשתית, האנרגיה של כל העולם, כמו גם של גוף האדם.
הצ'י הוא אנרגיה הקיימת בו זמנית ברמה הפיזית וברמה הנפשית-רוחנית.
ישנם סוגים שונים של צ'י, המשפיעים על הגוף והנפש שלנו, אך כולם הם למעשה אותו צ'י המתבטא באופנים שונים. לדוגמה, צ'י מזין (YING QI) הקיים בחלק הפנימי של הגוף ושתפקידו להזין אותנו, דחוס יותר מאשר הצ'י המגן (WEI QI) שנמצא בשכבות החיצוניות שלנו ותפקידו להגן עלינו.
הצ'י נמצא במצב תמידי של זרימה והיאספות. זרימה חלשה עלולה ליצור הצטברות עודפת או ריכוז של צ'י פתולוגי שגורם ליצירת גושים, מסות וגידולים.
דם מהווה ביטוי דחוס וחומרי יותר של צ'י. ויותר מכך, לא ניתן להפריד בין צ'י ודם כי הצ'י הוא שמחדיר חיים לדם, ובלעדיו הדם היה בסך הכל נוזל חסר חיות וחיוניות.
הדם זורם בכלי הדם ומזין את הרקמות והאיברים הפנימיים.
כמו כן הדם הוא נפש האדם.

נוזלי גוף

(JIN YE) – אלו הם כלל הנוזלים הנמצאים בגופנו.
הם נחלקים לשני סוגים: JIN – נוזלים דלילים ושקופים שתפקידם ללחלח את העור והשרירים- זיעה, דמעות, רוק וריר.
YE – נוזלים סמיכים ויותר עכורים שתפקידם ללחלח את המפרקים, עמוד השדרה, המוח ומח העצמות. כמו כן הם משמנים את פתחי החישה (עיניים, אוזניים, אף ופה).
נוזלי הגוף והדם מזינים זה את זה וחיוניים לשמירת סמיכות הדם.

מרידיאנים

מרידיאנים (Jing Luo) הינם מערכת ערוצים מרושתת המשמשת כמערכת מעברים לכל תפקודי החיים והמחלות.

המרידיאנים מעבירים אינפורמציה וחומרים חיוניים כמו צ'י (אנרגיה) ודם לכל רקמות הגוף, מאזנים בין היין ליאנג בגוף, מקשרים בין האיברים השונים והמערכות השונות (נשימה, עיכול, עצבים, רבייה וכו') ומקשרים בין הגוף לסביבה החיצונית. אם מערכת המרידיאנים נכשלת מסיבה כלשהי להגיב בצורה טובה לשינויים המתרחשים בגוף ובסביבה החיצונית, אזי תופיע מחלה.

ישנם 12 מרידיאנים ראשיים: לב, כבד, ריאות, טחול, כליות, מעטפת הלב, קיבה, מעי דק, מעי גס, כיס מרה, שלפוחית השתן והמחמם המשולש. 8 מרידיאנים מיוחדים ביניהם: מרידיאן ההתעברות (CV) והמרידיאן השולט (GV) ועוד מרידיאני חיבור, מרידיאני T.M.M ומרידיאנים מתפצלים.

המרידיאנים מפוזרים לכל האורך והרוחב של הגוף ומגיעים לכל תא ותא בגוף, בכך הם יכולים לקשר בגוף בין עמוק ושטחי, למעלה ולמטה, ימינה ושמאלה.

מרידיאן הכליות לדוגמה, מתחיל חיצונית מתחת לזרת שבכף הרגל, חוצה את כף הרגל ועולה לכיוון המליאולוס המדיאלי (עצם הקרסול הפנימית) ומקיף אותו, משם ממשיך מעלה בפנים השוק והירך עד עצם הזנב, חודר פנימה לעמוד השדרה, הכליות ושלפוחית השתן, יוצא שוב וזורם מעלה בבטן בקירוב לקו האמצע של הגוף עד לעצם הבריח. סעיף אחד חודר מהכליות לכבד, משם לסרעפת, נכנס לריאות ועולה לאורך הגרון ומתפזר בבסיס הלשון. סעיף נוסף נפרד מהריאות, מתחבר אל הלב ולמעטפת הלב ומתפזר במרכז החזה.
ניתן לראות שמרידיאן הכליות מתחבר עם איברי הכליות, שלפוחית השתן, הכבד, הריאות והלב ולו סעיפים פנימיים וחיצוניים, למטה ולמעלה.

לכל מרידיאן ראשי קיים ביטוי בדופק, אותו אנו מודדים בעמדות שבשתי הידיים- 6 בכל יד.
על המרידיאנים פרוסות נקודות דיקור (כ- 365 נקודות) , דרכן ניתן להשפיע על אופי זרימת הצ'י וכיוונו במרידיאן באמצעות החדרת מחט קטנה וסטרילית ואו לחיצה באצבע (שיאצו).

JING (ג'ינג)

הג'ינג (לרוב מתורגם: תמצית) נוצר מאיחוד האנרגיות המיניות של הגבר והאישה ומהווה החומר הבסיסי המזין את העובר במהלך ההיריון ועד הלידה.
הג'ינג הוא זה שיקבע את מבנה הגוף, מאפייניו וחיוניותו של האדם ואחראי על תהליכי הגדילה וההתפתחות, הפריון, הבגרות המינית, ההתעברות, מנופאוזה והזקנה.
הג'ינג מתכלה באופן איטי במהלך החיים ולא ניתן להוסיף עוד ג'ינג, לכן חשוב לשמור על אורח חיים מאוזן ובריא.